به قلم مدیر مسئول
 
حسن کامران نماینده اصفهان تأکید کرد؛ فشارهای سیاسی پشت پرده برخورد با مفاسد اقتصادی

متأسفانه اخبار ضدونقیض و شایعات، ذهن مردم را به‌شدت آشفته کرده است...

12345678910...
تحلیل خبر
 
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی: نیازمند گفت‌وگو در سطح ملی هستیم قرار نیست نماینده از حرف زدن بترسد

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: ما نیازمند گفت‌وگو در سطح ملی هستیم ...

12345678910...
ارتباط با ما

آدرس :

شيراز - خيابان نادر - نبش پارك انقلاب - مجتمع رز - طبقه اول - واحد 14

تلفن دفتر مرکزی: 32344772 - 071

 شماره فكس: 32344771 - 071

آدرس دفتر كازرون:

كازرون - خيابان قدمگاه - دفتر روزنامه طلوع

تلفن دفتر كازرون: 42229246 - 071

پست الكترونيك:

toloudaily@yahoo.com

به وب سايت روزنامه طلوع خوش آمدید

 

جمعه 21 دی 1397 43 : 12 تعداد بازدید ها : 66 کد خبر : 18683

رئیس اتاق بازرگانی فارس: درآمد ۲ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان در ماه، زیر خط فقر قرار دارد درآمد بیش از ۶۰ درصد افراد در کشور زیر خط فقر قرار دارد از جیب مردم طلب مؤسسات غیرقانونی پرداخته شد

0

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: خط فقر در سال 95 برای یک خانواده چهارنفره در تهران...

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: خط فقر در سال 95 برای یک خانواده چهارنفره در تهران با درآمد ماهانه 2 میلیون و 76 هزار تومان بود که در تابستان 97 این میزان 2 میلیون و 728 هزار تومان تعیین شده است.
سرویس خبری/ مریم زارع خفری: جمال رازقی در چهارمین همایش ملی توسعه اقتصادی با موضوع توسعه، فقر و رفاه اجتماعی که به میزبانی اتاق بازرگانی فارس برگزار شد گفت: بر اساس نتایج حساب فصلی مرکز ملی آمار ایران بر مبنای سال 1390، نرخ رشد محصول ناخالص بازار، در شش ماه ابتدای سال جاری  0.4 درصد است.
وی ادامه داد: تحلیل این آمار نشان می‌دهد، در حوزه کشاورزی (2.5–) درصد، گروه صنعت (1.2-) درصد و فعالیت‌های حوزه خدمات (2.3) درصد کشور در این مدت رشد داشته است.
رازقی اضافه کرد: مقایسه میزان ارزش‌افزوده نسبت به قیمت ثابت سال 90 نیز نشان می‌دهد که این ارزش‌افزوده نرخ 3 میلیون و 742 هزار و 451 میلیارد ریال دارد که نسبت به مدت‌زمان مشابه در سال قبل 0.4 درصد رشد داشته است و بر همین اساس سرانه تولید ناخالص داخلی در شش‌ماهه سال جاری 46 میلیون ریال بوده که نسبت به زمان مشابه در سال قبل 0.8 درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: این کاهش سرانه تولید ناخالص در حالی است که نرخ رشد جمعیت کشور 1.24 درصد است، بنابراین دولت توان پاسخگویی به انتظارت اجتماعی مردم را ندارد.
وی اضافه کرد: زمانی می‌توانیم بگوییم ایران کشوری توسعه‌یافته است که تمام شاخص‌های توسعه در آن به‌صورت متوازن ارتقا یابد و در این صورت دولت می‌تواند ادعا داشته باشد که می‌تواند برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای خود را دنبال کند. رئیس اتاق بازرگانی فارس در مورد ضریب توزیع متوازن ثروت و درآمد که بین (0-1) قرار دارد نیز گفت: این ضریب در سال گذشته در کشور 0.4 بوده است.
وی اضافه کرد: خط فقر در سال 95 برای یک خانواده چهارنفره در تهران 2 میلیون و 76 هزار تومان بود که در تابستان 97 این میزان 2 میلیون و 728 هزار تومان تعیین شده است.
رازقی ادامه داد: خط فقر در تهران در تابستان سال جاری نسبت به بهار آن 300 هزار تومان تفاوت داشته است و نشان می‌دهد افراد بیشتری به زیر خط فقر رفته‌اند.
رئیس اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: آمارها همچنین نشان می‌دهد در پایان اسفندماه سال قبل، 60 درصد جمعیت  ایران زیر خط فقر قرار داشتند و بی‌شک  نوسانات و تحولات سال 97 این را آمار افزایش داده است.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور، بیان کرد: آیا علت این مشکلات کمبود منابع طبیعی  و معادن در ایران است؟ آیا کشور ما ازنظر نیروی انسانی دچار مشکل است؟ یا امکانات کم  برای اداره این جمعیت 80 میلیونی داریم؟ آیا سیاست‌های ما در جهت ریشه‌کن کردن فقر است؟
وی ادامه داد: اگر نگاهی به بودجه سال‌های گذشته بیندازیم، می‌بینیم که محور اقتصاد کلان ایران از دهه 50 که قیمت نفت افزایش یافت تاکنون بر محور نفت می‌چرخد.
وی ادامه داد: حتی بعد از تحریم که فرصتی برای رهایی ایران از اقتصاد نفتی بود، نیز از آن استفاده نکردیم و به سمت فعالیت‌هایی که تولید ثروت می‌کند، نرفتیم.
وی ادامه داد: این کار دلایل مختلفی دارد؛ اما مهم‌ترین علت آن این بود که دولتمردان ما فکر کردند باید توزیع ثروت توسط خودشان باشد، به‌جای این‌که تولید ثروت توسط بخش خصوصی صورت گیرد و شاید با این کار یکجا به‌جایی قدرت انجام می‌شد.
رازقی با اشاره به حضور خود در شورای عالی کار کشور گفت: من بارها به وزیران در این جلسه گفته‌ام، شما در طول سال و حتی  در تدوین بودجه  کشور هیچ کمکی به  پاشنه آشیل اقتصاد کشور که تولید و صادرات است نمی‌کنید؛ اما در پایان سال در این همین جلسه نمایندگان کارفرما و کارگران را به جان هم می‌اندازید، طوری که آدم را به یاد داستان گلادیاتورهای رم می‌اندازد. وی ادامه داد: در آخر هم وساطت می‌کنید و می‌گویید درجایی شما کوتاه بیاید و در جای دیگر گروه مقابل و درنهایت فقر بین دو طرف تقسیم و ثروت ایران در جای دیگری مصرف و فساد و رانت ایجاد می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: برای ما سؤال است که چرا حق تولید داده نمی‌شود؛ اما از جیب مردم به‌راحتی طلب مؤسسات غیرقانونی پرداخته می‌شود.
وی ادامه داد: سؤال اساسی دیگر این است  چه طور می‌شود که می‌گویند اگر یک ماست‌بندی بخواهد کار کند، باید مجوز داشته   باشد ولی یک موسسه می‌تواند بدون هیچ‌گونه مجوزی به‌صورت گسترده در کشور فعالیت کند.
وی اضافه کرد: بر اساس آمار بانک مرکزی ایران از قیمت محصولات خرده‌فروشی در هفته منتهی به 30 آذرماه سال جاری نسبت به مدت‌زمان مشابه در سال قبل، لبنیات 66.4 درصد، تخم‌مرغ 35.2 درصد، برنج 24 درصد، حبوبات 14.4 درصد، میوه 57.3 درصد، گوشت قرمز 51.9 گوشت مرغ 63.4 درصد، قند و شکر 39.2 درصد، چای 23 درصد و روغن نباتی 43.9 درصد افزایش‌یافته است و این موضوع در حالی است که قسمت عمده‌ای از این محصولات از ارز 4200 تومانی تأمین می‌شود و سؤال اینجاست  که ما به تفاوت این نرخ‌ها کجا می‌رود؟ سؤالی اصلی دیگر این است که ما در جهت تولید ثروت و اشتغال حرکت می‌کنیم یا تولید رانت و فساد ؟
رازقی ادامه داد: در چند دهه اخیر در بودجه سالانه کشور به‌جای این‌که تولید کشور را هدف قرار دهیم، اشتغال را هدف قرار داده‌ایم درحالی‌که این اشتباه است.
وی افزود: اشتغال در صورتی ایجاد می‌شود که تولید و صادرات پایدار داشته باشیم.
همه با هم در سرنوشت کشور سهیم هستیم
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس نیز در این همایش گفت: برای رسیدن به رفاه حتماً باید در کشور به تولید ثروت بپردازیم.
سهراب مختاری ادامه داد: ما همه با هم در شکست یا موفقیت کشور سهیم هستیم و اگر بخواهیم موفق شویم همه باید مسئولیت‌پذیری اجتماعی را در دستور کار قرار دهیم.
وی ادامه داد: این‌که بخواهیم دنبال مقصر باشیم و بگوییم فقط دیگران مقصر هستند کمکی به کشور نمی‌کند.
وی ادامه داد: برای داشتن تولید پایدار که از طریق آن بتوان رفاه اجتماعی در کشور ایجاد کرد ابتدا به یک عزم‌ جمعی برای تلاش و کار و بعد لزوم پیوست اشتغال در کنار پیوست اقتصادی و زیست‌محیطی در طرح‌ها و برنامه‌ها داریم تا مشخص کند هر پروژه چه تأثیری بر زندگی مردم خواهد داشت.
وی ادامه داد: اجرای مؤلفه‌هایی چون  توزیع مناسب ثروت، انعطاف و تغییر قانون، رفع انحصار در دادن مجوزها، افزایش بهره‌وری و اعمال حرفه‌ای مدیریت در بخش دولتی و خصوصی می‌تواند جامعه ما را به تولید و ثروت ببرد و سهم افراد از ثروت را افزایش داده و به رفاه برساند.  
کشور نیاز به تغییر دارد
کارشناس اقتصادی کشور نیز گفت: با وجود تلاش‌های صورت گرفته  در دولت‌ها و داشتن برنامه‌های پنج‌ساله توسعه و سند چشم‌انداز در کشور، در بسیاری از شاخص‌ها پایین‌تر از سقف در نظر گرفته شده، هستیم و بهره‌وری مناسبی  از اقدامات صورت گرفته نداشته‌ایم.
بایزید مردوخی افزود: ما نیازمند مدیریت تغییر و تغییر بسیاری از اقدامات و روش‌ها در کشور هستیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم.
وی ادامه داد: به‌جز قانون اساسی، بسیاری از قوانین کشور باید تغییر یابد چون با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم.
این کارشناس ادامه داد: گرفتار شدن مدیران در کارهای روزمره و عدم خلاقیت، تمرکز قوانین و تصمیم‌گیری در مرکز کشور، اکتفا کردن فقط به میانگین نرخ شاخص‌ها، عدم پیش‌بینی آینده بخشی از اقدام‌هایی است که می‌تواند مانع ایجاد تغییر در کشور شود.
وی اضافه کرد: در کشور، 160 دستگاه قانون‌گذار وجود دارد و ما 11 هزار قانون داریم، درحالی‌که در کشوری مانند فرانسه با 200 سال سابقه قانون‌گذاری فقط 2 هزار قانون وجود دارد و باید در ایران برای حل مشکلات، بسیاری از قوانین تغییر یابد. وی با اشاره به این گفته شکسپیر شاعر نمایشنامه‌نویس انگلیسی «خوبی‌ها درمان بدی‌ها نیست» گفت: ما در حوزه رفاه و برنامه‌ریزی در کشور کارهای خوبی انجام داده‌ایم؛ اما با خیال کارهای خوب نمی‌توان بدی‌ها و زشتی‌ها را درمان کرد؛ ولی برخی افراد بر این عقیده هستند با انجام 10 کار خوب، دو کار بد به‌طور خودکار حذف می‌شود.

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای وب سایت طلوع نیوز محفوظ می باشد.

طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس