به قلم مدیر مسئول
 
به بهانه سالروز تولدِ «طلوع»

اشعه زیبا و طلایی خورشید که از ابتدای روز بر سپیدی صبح، تبسم می‌زند و مردم را نویدِ روزی...

12345678910...
تحلیل خبر
 
ظرفیت‌های قانونی برای تأمین برق در تابستان 98 به کار گرفته می‌شود

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان فارس اظهار داشت: همه...

12345678910...
ارتباط با ما

آدرس :

شيراز - خيابان نادر - نبش پارك انقلاب - مجتمع رز - طبقه اول - واحد 14

تلفن دفتر مرکزی: 32344772 - 071

 شماره فكس: 32344771 - 071

آدرس دفتر كازرون:

كازرون - خيابان قدمگاه - دفتر روزنامه طلوع

تلفن دفتر كازرون: 42229246 - 071

پست الكترونيك:

toloudaily@yahoo.com

به وب سايت روزنامه طلوع خوش آمدید

 

دوشنبه 14 آبان 1397 57 : 12 تعداد بازدید ها : 94 کد خبر : 18483

افزایش حقوق‌ها چقدر باشد تا زهر تورم بی‌اثر شود؟

0

در حال حاضر همزمان با نزدیک شدن به موعد مقرر، یعنی زمانی که دولت باید لایحه بودجه ۹۸ را به مجلس ببرد...

در حال حاضر همزمان با نزدیک شدن به موعد مقرر، یعنی زمانی که دولت باید لایحه بودجه ۹۸ را به مجلس ببرد، گمانه‌زنی‌ها از میزان افزایش حقوق سال آینده سرعت گرفته است. این در حالی است که بررسی سابقه ۱۰ ساله تغییرات نرخ تورم و میزان افزایش حقوق مصوب دولت نشان می‌دهد از سال ۸۷ به این‌طرف، چهار سال خرج مردم از دخلشان بیشتر شده و از سال ۹۳ به این‌طرف هرگز این اتفاق نیفتاده است. با توجه به وضعیت فعلی تورم نقطه‌به‌نقطه، می‌توان حدس زد امسال هم دولت برای افزایش حقوق سال ۹۸ کار سختی در پیش دارد.
فرارو: خرج اصلی دولت دستمزدی است که به کارمندهایش می‌دهد. این دستمزد باید هرسال متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا کند تا فشار اقتصادی زیادی به حقوق‌بگیران وارد نشود. برای همین پیش‌بینی نرخ تورم در سال آینده اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر تورم سال بعد، از افزایش حقوق بیشتر باشد حقوق‌بگیران روزهای سختی را پیش روی‌شان خواهند دید. در حال حاضر همزمان با نزدیک شدن به موعد مقرر، یعنی زمانی که دولت باید لایحه بودجه ۹۸ را به مجلس ببرد، گمانه‌زنی‌ها از میزان افزایش حقوق سال آینده سرعت گرفته است. این در حالی است که بررسی سابقه ۱۰ ساله و مقایسه نرخ تورم و میزان افزایش حقوق مصوب دولت نشان می‌دهد از سال ۸۷ به این‌طرف، چهار سال خرج مردم از دخلشان بیشتر شده و از سال ۹۳ به این‌طرف هرگز این اتفاق نیفتاده است، اما باوجود وضعیتی که تورم نقطه‌به‌نقطه در حال حاضر دارد، می‌توان حدس زد که کار دولت برای افزایش حقوق سال ۹۸ سخت شده است.
تناسب تورم و افزایش حقوق در ۱۰ سال اخیر چطور بوده است؟ مقایسه مصوبه‌های افزایش حقوق و نرخ تورم در ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد از سال ۸۷ به این‌طرف چهار سال میزان افزایش دستمزد کمتر از تورم بوده است. به عبارتی مردم بیشتر از حقوق اضافه‌ای که دریافت کرده‌اند، متحمل افزایش قیمت‌ها شده‌اند و خرجشان از دخلشان پیشی گرفته است. اوج این قضیه در سال ۹۱ رخ داد. دولت در پایان سال ۹۰، میزان افزایش حقوقی برای سال بعد (سال ۹۱) را ۱۷.۹ درصد تصویب کرد. این رقم با خوش‌بینی تمام در نظر گرفته شده بود چراکه نرخ تورم در همان سال به ۲۱.۵ درصد رسید. احتمالاً دولت پیش‌بینی می‌کرده بتواند نرخ تورم را کنترل کند، اما نه‌تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه نرخ تورم در سال ۹۱ به ۳۰.۵ درصد رسید. این یعنی حقوقی که کارمندان در سال ۹۱ گرفتند، ۱۲.۶ درصد کمتر از سرعت رشد گرانی‌ها افزایش پیداکرده بود. این رقم در سال قبل نیز همین وضعیت را داشت. در سال ۹۰ میزان حقوق و تورم ۱۲.۵ درصد اختلاف داشتند. سال ۹۲ این اختلاف بار دیگر تکرار شد. در این سال خرج حقوق‌بگیرها ۳۴.۷ درصد افزایش پیدا کرد آن هم در شرایطی که دخل آن‌ها تنها ۲۵ درصد زیاد شده بود. از سال ۹۲ به بعد تناسب بین افزایش حقوق و تورم تا حدودی رعایت شد و دیگر هیچ‌وقت افزایش قیمت‌ها از افزایش حقوق سبقت نگرفت.
سال ۹۳ بااینکه میزان افزایش حقوق به نسبت سال گذشته تغییری نکرد و ۲۵ درصد باقی ماند، اما با توجه به اینکه کمر نرخ تورم در این سال شکست و از ۳۴.۷ درصد به ۱۵.۶ درصد رسید، افزایش قیمت‌ها از افزایش حقوق به‌اندازه ۹.۴ واحد درصد عقب افتاد. رکوردی که از سال ۹۲ به این‌طرف حفظ شده، احتمالاً امسال شکسته شود و بار دیگر افزایش حقوق پیش‌بینی شده در پایان سال ۹۶، جلوی تورم ۹۷ کم بیاورد.
به این نکته توجه داشته باشید که میزان افزایش حقوقی در نظر گرفته شده برای سال ۹۷ حدود ۱۲ درصد است که البته برای حداقلی بگیران متفاوت و برابر با حدود ۲۰ درصد بود. به‌هرحال الان می‌دانیم پیش‌بینی‌ها از نرخ تورم در سال ۹۷ اشتباه بوده است.
تورم سال ۹۷، عامل خنثی شدن افزایش حقوق حالا که هفت ماه از آغاز سال ۹۷ را پشت سر گذاشته‌ایم، شاید پیش‌بینی تورم سالانه در ۹۷ کار سختی به نظر برسد، اما هنوز راه‌هایی برای محاسبه آن وجود دارد. تورم سالانه ۹۷ با مقایسه میانگین قیمت‌ها در ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۹۷ و ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۹۶ به دست می‌آید. با توجه به اینکه هنوز به اسفند ۹۷ نرسیده‌ایم نمی‌توان شاخص قیمت‌ها را اندازه‌گیری کرد. اگرچه یک روش دیگر برای تخمین مقدار تورم وجود دارد. تورم سالانه از میانگین وزنی تورم نقطه‌به‌نقطه هرماه به دست می‌آید و تورم نقطه‌به‌نقطه مهر از سوی بانک مرکزی ۳۶.۹ درصد اعلام شده است. این یعنی میانگین قیمت‌ها در مهر ۹۷، نسبت به مهر ۹۶ معادل ۳۶.۹ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در سال ۹۷ پله‌پله افزایش داشته و همین موضوع نشان می‌دهد تورم سالانه ۹۷ کمی متفاوت خواهد بود. تورم نقطه‌به‌نقطه فروردین ۷.۹ درصد اعلام شده بود تا حالا هیچ‌وقت کاهش نداشته و همین‌طور افسارگسیخته دارد رکوردشکنی می‌کند. اگر روزهای خوب سال ۹۶ که هنوز هم در تعیین نرخ تورم سالانه تأثیرگذار هستند را فراموش کنیم و میانگین وزنی را تنها از همین هفت ماه سپری‌شده محاسبه کنیم، می‌بینیم نرخ تورم امسال در حال حاضر ۱۷.۶ درصد است. با توجه به اینکه نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه هرماه در حال افزایش است، حتی اگر دولت بتواند جلوی آن را گرفته و از افزایش بیشتر آن جلوگیری کند، تورم بالای ۲۰ درصد روی شاخ سال ۹۷ است. تازه این در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن است و با توجه به تورم نقطه‌به‌نقطه‌ای که در این دوماهه شاهد بوده‌ایم احتمال تورم نزدیک به ۳۰ درصد هم وجود دارد.
الان متوجه شدید که چرا خیلی از کارمندان و حقوق‌بگیران دولتی در یکی دو ماه اخیر که فشار زندگی بالا رفته، احساس نارضایتی می‌کنند؟ چون در ابتدای سال حقوقشان ۱۲ درصد افزایش پیداکرده، اما الان با تورم بالایی روبه‌رو هستند که حداقل ۳۰ درصد برآورد می‌شود! میزان افزایش حقوق سال ۹۸ چقدر باید باشد؟ سختی کار برای سازمان برنامه‌وبودجه امسال دو برابر شده است. حالا دولت به‌اجبار باید علاوه بر پیش‌بینی تورم سال ۹۸ و افزایش حقوق متناسب با آن، یک افزایش جداگانه هم برای اشتباهی که در پیش‌بینی تورم سال ۹۷ رخ‌داده بود در نظر بگیرید. چراکه همین حالا افزایش حقوق کمتر از نرخ تورم است و اگر این اتفاق در سال ۹۸ تکرار شود، احتمالاً فشار زیادی به حقوق‌بگیران وارد می‌شود. بیاید تورم سالانه در اسفند ۹۷ را به شکل خوش‌بینانه همان ۲۰ درصد در نظر بگیریم. توجه داشته باشید که این مورد در حالتی اتفاق می‌افتد که در پنج ماه باقی‌مانده از سال اوضاع بدتر نشده و هرماه شاهد تورم نقطه‌به‌نقطه ۳۷ درصد یا بیشتر نباشیم. حالا که تورم سال ۹۷ را ۲۰ درصد فرض کردیم، همچنان یک اختلاف بزرگ بین دخل‌وخرج کارمندان دولت وجود دارد.
آن هم اینکه حقوق آن‌ها در این سال تنها ۱۲ درصد رشد داشته یعنی هشت واحد درصد پایین‌تر از نرخ تورم. در برنامه بودجه سال ۹۸، یک افزایش هشت‌درصدی برای جبران کسری سال ۹۷ روی دوش دولت است. همچنین با احتمال اینکه نرخ تورم برای سال ۹۸ همین حال‌وروز را داشته باشد و بدتر از این نشود، حداقل ۲۰ درصد دیگر باید روی حقوق‌ها بیاید. این یعنی با فرض خوش‌بینانه‌ای که در اول پاراگراف در نظر گرفتیم، حداقل افزایش حقوقی که دولت در برنامه بودجه سال ۹۷ می‌گذارد باید دست‌کم ۲۸ درصد باشد تا بتواند تناسب بین دخل‌وخرج کارمندانش را رعایت کند. حالت بدبینانه را هم محاسبه نمی‌کنیم. خودتان بهتر می‌دانید چرا!

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای وب سایت طلوع نیوز محفوظ می باشد.

طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس