به قلم مدیر مسئول
 
به بهانه سالروز تولدِ «طلوع»

اشعه زیبا و طلایی خورشید که از ابتدای روز بر سپیدی صبح، تبسم می‌زند و مردم را نویدِ روزی...

12345678910...
تحلیل خبر
 
ظرفیت‌های قانونی برای تأمین برق در تابستان 98 به کار گرفته می‌شود

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان فارس اظهار داشت: همه...

12345678910...
ارتباط با ما

آدرس :

شيراز - خيابان نادر - نبش پارك انقلاب - مجتمع رز - طبقه اول - واحد 14

تلفن دفتر مرکزی: 32344772 - 071

 شماره فكس: 32344771 - 071

آدرس دفتر كازرون:

كازرون - خيابان قدمگاه - دفتر روزنامه طلوع

تلفن دفتر كازرون: 42229246 - 071

پست الكترونيك:

toloudaily@yahoo.com

به وب سايت روزنامه طلوع خوش آمدید

 

دوشنبه 14 آبان 1397 57 : 12 تعداد بازدید ها : 58 کد خبر : 18482

دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح: قربانی کردن کودکان، به ظهور جلادان آینده می‌انجامد

0

دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح، داشتن جهانی عاری از خشونت انسان‌ها...

دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح، داشتن جهانی عاری از خشونت انسان‌ها را نیازمند شرایطی دانست که در آن قادر به رسیدن به آرامش درونی و بسط قوای خلاقانه وجود خویش شوند و گفت: محیط اجتماعی که در آن کودکان را بدل به قربانی می‌کند در خود بذر ظهور جلادان آینده را می‌کارد.
دکتر علی فیروزآبادی در آستانه برگزاری کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آدمی موجودی پیچیده با احساسات، تمایلات و افکار مختلف است. هر انسانی مجموعه‌ای از تکانه‌ها و تمناها را در وجود خویش حمل می‌کند که بسیاری از آنها حتی برای خود وی نیز پوشیده‌اند.
این متخصص علوم روان‌پزشکی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ابراز داشت: وجود آدمی او را به شکلی ناخودآگاه به‌سوی اعمال و رفتارهایی می‌کشاند که ریشه آن برایش نامشخص است. رسیدن به آرامش، صلح و آشتی با جهان مستلزم آشتی با خویشتن است و برای نیل به این آشتی باید جنبه‌های پنهان خویش را شناخت.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: انسان سالم شهامت نگریستن به ابعاد مختلف وجود خویش و آشنایی با جنبه‌های تاریک و روشن‌روان خود را دارد. پرسش در مورد نیکی یا بدی ذاتی انسان پرسشی بیهوده است. ظرفیت هر دو رفتار در وجود انسان نهفته است. محیطی که انسان در آن پرورش می‌یابد تعیین‌کننده جهت رفتار او است.
دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح اضافه کرد: محیط امن که فراهم‌کننده عشق و توجه و محبت است به انسان استحکام روان و اعتمادبه‌نفس می‌دهد و محیط خشن، ناامن و طرد کننده، اضطراب و پریشانی خاطر به همراه دارد.
فیروزآبادی اضافه کرد: خشونت حاصل برخورد انرژی زاینده زندگی ساز آدمی با موانعی است که از پیشرفت سالم و مناسب او جلوگیری می‌کند. سرزندگی به سازندگی می‌انجامد و سرخوردگی و ایستایی این انرژی را به‌سوی تخریب و تباهی سوق می‌دهد. خشونت، محصول ناتوانی آدمی در نیل به‌سوی زندگی خلاقانه و بارور است.
وی بابیان اینکه احساس ناتوانی خشم به دنبال دارد گفت: قربانی دیروز که سرشار از حس ناتوانی در برابر نیروی مقهور کننده‌ای است که او را درمانده کرده برای جبران به سمت ایفای نقش جلاد می‌رود. این احساس ناتوانی و حقارت و درماندگی در زندگی کودکی بسیاری از جلادان تاریخ از اسکندر مقدونی و ژولیوس سزار گرفته تا آقا محمدخان قاجار و ناپلئون و هیتلر و تا زمان معاصر در تاریخچه زندگی بوش و ترامپ و بسیاری دیگر قابل‌ردیابی است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ابراز داشت: انسان ناتوان از زایندگی و آفرینش لاجرم به‌سوی خشونت کشیده می‌شود. او برای مقابله با ناتوانی خویش یا متمایل به مستحیل شدن در قدرت دیگری شده یا به‌سویی می‌رود که خود توان اعمال قدرت بر دیگران را پیدا کند ازاین‌رو مازوخیسم (خودآزاری) و سادیسم (دگرآزاری) دو روی یک سکه هستند و هر دو از عجز آدمی برای زندگی بارور حکایت می‌کنند.
دبیر نشست تخصصی سلامت روان و گفتمان سلامت برای صلح اضافه کرد: نهایت چنین رفتاری به تمایل به تخریب و نابودی منتهی می‌شود تا فرد، حس ناامنی را از خود دور کند. گویی با نابودی جهان حس آرامشی پیدا می‌کند که در آن دیگر نگرانی صدمه خوردن از دیگری نیست.
فیروزآبادی گفت: آدمی به شکلی ذاتی نه خوب است و نه بد، حیات در ذات خود استعدادی برای بسط و نمو قوای فردی در اختیار انسان قرار می‌دهد. وقتی راه زندگی مسدود شد و فرد تنها ماند به‌جانب تخریب و یا اشتیاق به کسب قدرت یا تسلیم رانده می‌شود. اگر انسان بتواند آزادانه قوای سازنده خود را به فعل درآورد دلیلی برای خشونت و تخریب نخواهد داشت.
وی بابیان اینکه کنگره سلامت برای صلح به دنبال تبیین راهکارهای شناخت صلح درونی و ریشه‌یابی خشونت در بیرون از نهاد آدمی است گفت: صلح در بیرون پیش از هر چیز وابسته به صلح درونی است.

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای وب سایت طلوع نیوز محفوظ می باشد.

طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس